Checkout

Klasik Ateşli Şömine

AÇIKLAMA

Klasik Şömine – Şömine Dekorasyonu – Ateşli Şömine – Klasik Modeller – Şömine Fiyatları – Odunlu Şömine

AÇIKLAMA

Klasik Şömine 

Klasik çeşitleri çok uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan ısıtma sistemleri arasında yer almaktadır. Genel amacı aynı kalmakla birlikte modern çağa ve gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurarak çağdaş yapılarda, genellikle salonda yapılmış olan ve içinde ateş yakılabilen, önü açık ocak yepyeni özellikler kazanmıştır. Yeni hazne dizaynları ve yeni yapı elemanları ile şömine haznesinde yanan odunlar sayesinde şömine modelleri verimli ayrıca kontrol edilebilir ısı enerjisine dönüştürülmüştür.

Marmara Taş Kaplama Olarak

Müşterilerimize en iyi hizmeti en kısa zamanda ve ekonomik şekilde sunabilmek için her geçen gün kendimizi yeniliyor ve günümüz teknolojilerini yakından takip ediyoruz. Hizmet sürecimizin başlarında şömine sadece dekoratif amaçlı kullanıyordu. Geçen zaman ve gelişen teknoloji daha profesyonel olan döküm hazneleri ( prototifleri) hayatımıza soktu.

Hazneler ülkemize yurtdışından ithal ediliyordu. Bu olay gerek fiyat konusunda gerekse zaman konusunda ciddi sıkıntılar oluşturuldu. Bunları göz önünde bulundurarak Türkiye’de ilk olan pik döküm şömine haznesi imalathanemizi kurduk. Zamanla şömine ve şömine haznesi üretimimizde geniş bir ürün yelpazesine sahip olduk.

Yine sizlerden gelen istekler doğrultusunda ithal şömine haznelerini de ürün yelpazemize kattık.

Şu anda başta mümessili olduğumuz Fransız menşeili Fonte Flamme firması, bununla beraber İnvicta, Diffusion, Laudel, Totem gibi ünlü markaların haznelerini şirketimiz bünyesinde bulundurmaktayız.

Halen uzman kadromuz, gerekli teknik ekipmanlarımız ve yılların verdiği tecrübe ile çalışma hayatımıza devam etmekteyiz.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.

 

Klasik Odunlu Şömine Özellikleri

Dış GiydirmeAntalya Taşı Uygulama
Konum: Gömme Model
Hazne Seçenekleri: 70’lik Düz Hazne ( opsiyonel 70 – 75 – 80 cm’lik hazne )
Sistem: Kapalı Sistem ( Isı Odası Sistemi )
Yakıt Şekli: Odunlu Şömine
Ebatlar: Kullanım İçin Minumum 150 x 75 cm
Gerekli Baca Çapı: 20 cm çap 
Montaj: İstanbul içi Montaj Dahildir.
Üretim: 15 Gün İçerisinde Teslim Edilir.
Opsiyonel hazne için iletişime geçin

Klasik Şömine – Şömine Dekorasyonu – Ateşli Şömine – Klasik Modeller – Şömine Fiyatları – Odunlu Şömine

Firmamız olarak yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz yaptıktan sonra sıkıntı olmaz.

Facebook:    https://www.facebook.com/marmarataskaplama

Mail:    satis@marmarataskaplama.com

0 Comment

Barbekü Nedir?

Barbekü – Barbekü Çeşitleri – Barbekü Yapımı – Taş Barbekü -Ayaklı Taş Barbekü – Andezit Taş Barbekü – Balkon Taş Barbekü – Doğal Taş Barbekü – Taş Fırın Barbekü – Taş Barbekü İmalatı

 

Barbekü nedir?

Barbekü; Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca barbecue’den gelir. Balkonlarda duvara gömülü bir şekilde tasarlanmış ocaklardır. Izgara et pişirmekte kullanılır. Bahçe ya da teraslarda barbeküler yapılır.

Barbekü çeşitleri nelerdir?

Barbeküler yapıldığı malzemeye göre çeşitlilik gösterir. Bunlar;

– Taş barbekü

– Tuğla barbekü

– Hazır blok barbekü

Şekil yönünden oluşturulan barbeküler hangileridir?

– Tuğladan sütun bacaklı, kapaklı barbekü

– Tuğladan ayaklı, kapaklı ve iki yanı tezgâhlı bahçe barbeküsü

– Tuğladan sütun bacaklı, davlumbazlı ve ağzı açık barbekü

– Tuğladan sütun bacaklı, davlumbazlı, açık ve kapalı birleşik barbekü

Barbeküler, yapım şekline göre ise açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Barbekü nasıl yapılır?

Barbekü yapımında yüksek ısıya dayanıklı çimento ve taş kullanılır. Örgü harcı kuru bir şekilde karıştırıldıktan sonra su katılmaya başlanır. Harç hazırlandıktan sonra ise barbekü yapımında kullanılacak tuğlaların ıslatılması gereklidir. Barbekü ilk olarak ayak kısmından örülmeye başlanmalıdır. Zemine serilen harç üzerine yerleştirilen ayakta kullanılacak tuğlalar, harca basılarak oturtulur. Tuğlaların örülmesi esnasında kalan boşluklar harç ile doldurulmalıdır.

Barbekü kalıbı nedir?

Barbekü kalıplarının sağlam olabilmesi için projelendirilirken geçici olarak ahşap ya da metalden yapılan yüzey

kaplamalarına denir. Açık alanlar için yapılan barbekülerde daha çok kalıp sistemi tercih edilir.

Barbekü

Tuğlalarla barbekü örerken nelere dikkat edilmelidir?

1. Ateşe dayanıklı örgü harcı veya çimento harcı barbekü örgüsünde kullanılmalıdır

2. Örgü harcı kuru olarak iyice karıştırılarak homojen bir karışım elde edilmelidir

3. Kuru olarak iyice karıştırılan harca temiz su ilave edilerek karıştırma işlemi devam etmelidir. Bu işlemde önemli olan kullanacağımız kadar harcın hazırlanmasıdır.

4. Harç sürüldüğünde tuğla yüzeyinde kalacak kıvama geldiğinde kullanıma hazırdır. Yine de sık sık

harcı karıştırmak gerekir. Hazırlanan harcı, tekne veya el arabası içinde tutarak yabancı maddelerden uzak tutmalıyız

5. Barbekü yapımında kullanılacak olan tuğlalar su ile ıslatılarak harcın içindeki karışım suyunu emmesini engelleriz

6. Örgü işlemine barbeküyü taşıyacak olan ayak tuğlalarından başlarız. Bunun için harç zemine düzgünce serilmelidir

7. Tuğlalar zemine serilen harcın üzerine iyice bastırılarak oturtulmalıdır

8. Örgüye konulacak tuğla bir elde tutulduktan sonra diğer eldeki mala ile yeterli miktardaki harç alınarak tuğlanın örgü yapılacak kısmına sürülür. Tuğla zaman kaybetmeden en uygun konumda harç üzerine yerleştirilir

9. Tuğla, örgüdeki yerine konmasından sonra fazla oynatılmamalıdır. Oynatılması zorunlu ise eski harç

iyice temizlenmeli ve aynı işlem yeni harçla tekrarlanmalıdır.

10. Derzlerin içindeki boşluklar harç ile doldurulmalıdır

11. Barbekünün projesindeki ölçülerine dikkat edilerek örgü işlemi tamamlanmalıdır.

Yapımı

Evinizin bahçesinde hoş bir alan oluşturmak isteyenler için sizlere aşama aşama amatör bir şekilde beton barbekü yapımını tarif edeceğim. Doyumsuz barbekü keyfi için uğraştığınız zahmete değecek inş.

Beton Barbekü için Malzemeler :

-70 adet 8,5 Tuğla.

-2 kutu ateş tuğlası (bir kutuda ortalama 20 tane oluyor)

-2 Torba çimento.

-10 El arabası 0,3 siyah kum veya taş ocağı kumu, çakıllı kum

-10 adet 60 cm uzunluğunda demir ve demirleri birleştirmek için ince tel

-Muhtelif tahtalar, 5×10 tahta,

-Yeteri kadar 6 lık, 12’lik çivi

Yukarıdaki malzemeler hazırsa ilk önce beton barbeküyü yapacağınız yeri seçip yukarıda saydığım inşaat malzemelerini oraya yakın bir yere koymalısınız. Sonrasında elinizde bulunan tahtalarla 5×10 veya isteğinize göre zemine 60×60 ölçülerinde beton bir temel atıyorsunuz. Temelin için demir olursa iyi olur yoksa taş parçaları kullanabilirsiniz. Bu temelin yerden yüksekliği 60 cm civarında olmalı ki ileride mangal yaparken eğilip-doğrulma eziyetinden kurtulabilesiniz. Temel için yükseklik uygun değilse attığınız temelin üstüne tuğlaları kullanarak yükseltiyi arttırmanız önerilir.

 

Barbekü – Barbekü Çeşitleri – Barbekü Yapımı – Taş Barbekü -Ayaklı Taş Barbekü – Andezit Taş Barbekü – Balkon Taş Barbekü – Doğal Taş Barbekü – Taş Fırın Barbekü – Taş Barbekü İmalatı – Taş Kaplama

 

Firmamız olarak yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz yaptıktan sonra sıkıntı olmaz.

Facebook:   https://www.facebook.com/marmarataskaplama

Mail:   satis@marmarataskaplama.com

0 Comment

Kilit Taşı Yer Döşeme

Kilit Taşı – Zemin Kaplama – Yer Döşeme – Kilitli Taş – Kilit Taş Döşeme Şekilleri – Kilit Taşı Döşeme Teknikleri – Kilit Taşı Döşeme Ustası

 

Kilit Taşı Hakkında Açıklama

meydanlarda, kaldırımlarda, sokaklarda, parklarda, otoparklarda da kullanılabilen taş çeşidi. (aslında doğal bir taş değil, fabrikasyon ürünü olduğu için taş denmesi ne derece doğrudur bilemiyorum) orta kısmı dar, uç kısımları iki yandan geniş olduğu için, bir taşın ortası, öbür iki taşın kenarlarına denk gelmekte ve böylece kilitlenme hadisesi gerçekleşmektedir. fiziksel açıdan çeşitli baskılara karşı mukavemet bu şekilde artmaktadır. isminin kilit taşı olması ise bu kilitlenme hadisesinden hareketle gerçekleşmiştir. Bayındırlık birim fiyatları ve rayiçlerde de mevcut olan bu poz, dış zemin kaplama malzemelerinin en çok kullanıl anlarındandır.

Renk renk, desen desen olup bahçelerimizi,, otoparklarımızı beton ve asfaltın iç bunaltıcılığından kurtarmış taşlardır. ortası boş olup ordan yemyeşil çimenler fışkırtanları bile vardır. çöker bozulursa felan, ya da altına erişmek gerekirse bi sebepten dolayı, lokal olarak açılıp tekrar hop diye aynı malzemeyle kapanması mümkündür.

Kilit taşı uzun yıllar her türlü doğa şartlarına ve ağır yüke dayanan beton parke taşlarının sağlamlığı ve uzun ömrü artık herkes tarafından onaylanmaktadır. Beton parke taşları ve dekoratif taşlar %5 ten daha az bir emiciliğe sahip olduğundan asfalt ve diğer kaplama malzemelerinden oldukça uzun ömürlüdür.Bu sayede malzemenin ömrüne ve görüntüsüne en çok zarar veren tuzlar ve kimyasal maddelerin zararlı etkileri en aza inmektedir. Ayrıca Zemin kaplama malzemelerinin ömrü, yüzey aşınma mukavemetine bağlıdır. Beton parke taşları; yüksek evsaflı beton ile üretilmesinin yanında, vibrasyon ve pres uygulamalarına da tabi tutuldukları için yüksek dayanımlara ulaşır. Bu sıkıştırma ve vibrasyon etkisiyle, betonda hava boşluğu minimum düzeye indirildiğinden, su emme oranı düşüktür. Bu da dona karşı mukavemetinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle beton parke taşlarının ömrü, alternatif kaplama malzemelerine (asfalt, yerinde dökme beton vb.) kıyas ile daha uzundur.

 

 

Kilit TaşıZemin KaplamaYer Döşeme – Kilitli Taş – Kilit Taş Döşeme Şekilleri – Kilit Taşı Döşeme Teknikleri – Kilit Taşı Döşeme Ustası

 

2 farklı Kilit taşı yer döşeme ürünlerimizi görmek için;

1 – ürün için TIKLAYIN.

2 – ürün için TIKLAYIN.

 

0 Comment

Andezit Taşı

Andezit Taşı – Yer Döşeme – Park Zemin Kaplama – Yumuşak Zemin – Renkli Zemin – Bahçe Andezit Taşı Döşeme – Zemin Kaplama -Andezit Döşeme

 

AÇIKLAMA

Andezit taşı, Selçuklu’lardan günümüze kadar yapı sektörünün gözde ‘yapı taşlarından’ biri. Artık dekorasyon uygulamalarının olmazsa olmazı…

Yollarda, kaldırımlarda, duvarlarda ve birçok alanda kullanılan dekoratif taşlar her zaman dikkatimizi çekmiştir. Hatta bu tür taşları görünce en çok kullandığımız alanlarda dekoratif taşlar görmek isteyerek hayıflanırız. Yapı sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan taşlardan biri olan Andezit taşı, ülkemizde yaygın olarak kullanılan dekoratif taşlar arasında mermerden sonra başı çekiyor.

Anadolu medeniyetlerinde yaygın olarak kullanılan ve günümüze kadar birçok alanda kullanımını gördüğümüz Andezit taşı, volkanik hareketlerle oluşmuş kor kayaç taşlarıdır. En fazla İç Anadolu Bölgesi’nde üretiliyor. Ankara ve çevresinde sık görülen Andezit’e, bu sebeple ‘Ankara taşı’ diyenler de var. Andezit taşına Çorum, Manisa, Kayseri, Isparta ve Uşak’ta da sık rastlanıyor.

Üretildiği bölgenin doğal özellikleri ve madenin yaşına göre renkleri de farklılık gösteren Andezit taşları genel olarak pembe, mor, eflatun, gri ve siyahın tonlarında üretilebiliyor.

Andezit Taşının Kullanım Alanları

Andezitler daha çok kaldırımlar başta olmak üzere merdivenlerden dış duvar kaplamalarına kadar birçok alanda kullanılıyor. Ve kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor.

Yaygın olarak plaka ve levha şeklide kullanılan Andezitlerin bordür uygulamalarına da sık rastlanıyor. Başlıca kullanımı görülen alanları şöyle sıralayabiliriz: Kaldırımlar, bordür uygulamaları, bahçe düzenlemeleri, dış cephe kaplamaları, parke uygulamaları, döşemeler, şömineler, şadırvanlar, harpuşta (açık duvar üstü) uygulamaları, eğimli yüzeyler, pencere kenarları, çeşmeler, oluklar, tretuvarlar, mezarlıklar, tarihi yapıların restorasyon uygulamaları, dış ortamlarda kullanılan bank, çiçeklik ve çöp kutuları, merdiven basamakları, refüjler…

Andezit taşlarından kabartmalar, desenler ve dekoratif uygulamalar yapılabildiği için kullanım alanları da giderek artıyor. Bazen bir çeşmede desenli bir kemer yapılabilirken, tarihi bir binada Osmanlı tuğrası da işlenebiliyor. Yapı çeşitliliğine göre Andezit taşını işleyenlerin hayal dünyasının kapasitesiyle dekoratif özelliklerini artırmak mümkün.

Andezitlerin Özellikleri

Andezit taşının bu kadar yaygın olarak kullanılmasının temel nedeni dayanıklılığı ve aşınmaya karşı direncidir. Kaymaz bir malzeme olduğu için inşaat ve yapı sektörünün gözdesi olan Andezit, ısı yalıtımı özelliğini de bünyesinde barındırır. Yazın serinlik veren bu taşlar, kış aylarında da ısı kaybını önleyebiliyor. Bu özelliği ile özellikle büyük yapılarda tercih edilen kaplama malzemesidir. Doğal bir taş olması sebebiyle aşınmaya da dayanıklı olan Andezitler, kaydırmaz özelliği ile kaldırımlarda çok sık rastladığımız dekoratif taşlardır.

Andezit taşının teknik ve kimyasal özellikleri taşın çıkarıldığı bölge ve uygulanan işleme göre değişiklik arz ediyor. Ancak genel olarak bir Andezit taşının teknik ve kimyasal özellikleri şöyledir:

  •  Özgül ağırlık 2.67 gr/cm3
  •  Doluluk oranı %83.9
  •  Nem oranı %1.14
  •  Basınç dayanımı 716 kg/cm2
  •  Porozite %9.51
  •  Aşınma dayanımı 18.1 cm2/cm2
  •  Gözeneklilik %16.10
  •  Ezilme dayanımı 163 kg/cm3
  •  Darbe dayanımı 12 kg/cm2
  •  Ağırlıkça su emme durumu %6.54

Andezit Taşlarının Faydaları

Yüz yıllardır yapı malzemesi olarak kullanılan Andezit, doğal koşullardan, yaz ve kış mevsimlerinin etkilerinden, ısıdan ve dondan etkilenmeyen, mineral içeriği sebebiyle aşınma direnci oldukça yüksek bir taştır. Asitlerden etkilenmez, cilalı kullanıma pek olanak vermez, rengi değişmez, boya istemez. Dayanıklılığı ve üretim maliyetleri göz önüne alındığında diğer doğal taşlardan daha düşük maliyetle üretilebilir. Yani bütün doğal taşlardan daha ucuzdur diyebiliriz. Projeye göre işlenebilir, pürüzlüğü işlenerek farklı dekoratif özellikler de kazandırılabilir. Kumlamalı, kabartmalı, mucartalı, mat ve kalibre silimli olarak kullanılabilirken, her türlü motif, resim, figür işlenebilir, yazılar yazılabilir.

Andezit Taşı Türleri

Andezit taşını daha çok kullanılır kılan bu özelliklerin yanında çeşitlerine göre de kullanım alanları değişkenlik gösterir. Andezit taşları, plak taş, bordür, küp taş, oluk türleriyle birçok alanda kullanılıyor.

Andezit plak taş, kaplama uygulamalarında çok tercih edilen bir tür. Genellikle duvar kaplamalarında rastladığımız plak taş, yollarda döşeme taşı olabilirken, kaldırımlarda da kullanılıyor. Gri ve gül pembe renklerinde üretilen Andezit plak taşları, uygulanacağı alanlara göre çeşitli işlemlerden geçirilerek alana uygun dekoratifler olarak yerlerini alıyor.

Andezit bordür taşları da pahlı ve profilli olarak sektörde çeşitlendirilebiliyor. Andezit bordürler, çok uzun yıllarda deforme olmadan kullanılabiliyor. Bu sebeple birçok belediye kaldırımların kenarlarında Andezit bordürleri tercih ediyor. Yapay beton bordürlerin 5-10 yıl içinde özelliğini kaybederek dağıldığı tespit edilince Andezit bordür kullanılması kaçınılmaz oldu. Belediyelerin vazgeçilmezleri arasına giren Andezit bordürler, kaldırım veya yolların yapısına uygun şekillerde üretilebiliyor. Çevre düzenlemeler, park ve bahçelerde de bu tür bordürler göze çarpıyor.

Andezit küp taşı ise, parke taşı olarak veya kaldırım uygulamalarında tercih edilirken, Andezit yağmur olukları da genellikle yol veya kaldırımlarda bordür taşları ile birlikte kullanılır. Yol kenarlarında veya kaldırımlarda biriken suları kanalizasyon sistemlerine aktarılmasında kullanılan Andezit oluk taşlarıyla park ve bahçelerde de oldukça dekoratif bir görünüm elde etmek mümkün. Ayrıca bahçe içi yollarda kullanılan limonluk bordür taşları da Andezit türlerine bir örnektir. Andezit taşları; çatı ve duvar hapuştaları, küpeşte uygulamalarında da ‘baba’ ve ‘şapka’ tabir edilen şekillerde de karşımıza çıkabiliyor.

Andezit TaşıYer Döşeme – Park Zemin Kaplama – Yumuşak Zemin – Renkli Zemin – Bahçe Andezit Taşı Döşeme – Zemin Kaplama -Andezit Döşeme

 

 

Andezit taşı ürünümüze bakmak için TIKLAYIN.

0 Comment
Call Now ButtonŞimdi Teklif Alın

Theme Settings